Tipy na pohodové, udržitelné & etické Vánoce

Jak se vyhnout nadměrnému konzumu a shonu spojenému s Vánoci? Připravili jsme pro vás malého vánočního průvodce, kde najdete tipy na praktické dárky pro vaše blízké nebo třeba rostlinnou štědrovečerní večeři.

Klid a pohoda

Vánoce mají být svátky klidu a míru, ale ruku na srdce - kdy naposledy jste takové zažili? Jak omezit vánoční stres a více si vychutnat jejich kouzelnou atmosféru?

  • Jděte na to minimalisticky: Nenechte se strhnout nákupní horečkou a domluvte se s blízkými, že si dáte navzájem třeba jen jeden dárek, který opravdu využijete. Ušetříte tak peníze i čas strávený nákupy nejen sobě, ale i svým blízkým.
  • Buďte spolu: Místo nákupů si naplánujte kafe s kamarádkou, kterou jste dlouho neviděli, udělejte si hezký večer s partnerem, zajděte na svařák, navštivte rodiče… 

Jídlo

Dobré jídlo k Vánocům prostě patří. Co takhle letos vyzkoušet tradiční dobroty v rostlinné verzi bez utrpení zvířat? 

Štědrovečerní večeře

  • Kapr: Nepodporujte utrpení a zabíjení živých tvorů a nahraďte kapra rostlinnou variantou. Dneska je možností opravdu spousta! Snad ve všech supermarketech seženete přímo veganské náhražky ryby nebo třeba řízků. Pokud nejste fanoušci polotovarů, můžete si obalit třeba hlívu, tofu nebo celer. Pro “rybí” chuť můžete přidat mořskou řasu.
  • Trojobal: Pro 100% rostlinnou hostinu můžete vynechat vejce, které se tradičně používá na trojobal - funguje to i bez něj.
  • Polévka: Tady není co řešit - tradiční hrachová polévka je nejen rostlinná, ale taky moc dobrá a zdravá!
  • Bramborový salát: Každý má na salát trochu jiný recept. Pokud ten váš obsahuje vejce či uzeninu, zkuste je vynechat. A klasickou majonézu úplně snadno nahradíte tou veganskou bez vajec (rozdíl nepoznáte), případně rostlinným jogurtem pro odlehčenou verzi.

Dárky

Téma dárků bychom mohli shrnout několika slovy - kvalita nad kvantitou! Jak už jsme zmínili, radši jeden krásný dárek, který obdarovaný opravdu využije a udělá mu radost, než spousta blbůstek, na které se bude jen prášit.

Balení dárků

Víte, že většina běžných balících papírů se nedá recyklovat? Pro ekologičtější Vánoce můžete zkusit následující alternativy:

  • Použijte znovu - pokud to jeho stav dovolí, zkuste uschovat použití balící papír a použít jej znovu další rok
  • Staré časopisy a noviny - ideální využití pro staré čtivo, než je vyhodíte do koše
  • Ekologický papír či krabice - naštěstí se dají sehnat i ekologičtější varianty, které jsou k přírodě šetrnější


TIP: Pokud se vám nechce trávit čas přemýšlením, do čeho dárky zabalit ani samotným balením, mrkněte na naše vánoční balíčky, které jsou samozřejmě ekologicky zabalené.

Přejeme vám krásné a pohodové Vánoce!

Zpět do obchodu