Co je to ZERO-WASTE?

Co je to ZERO-WASTE?

Není to jen trend. Je to životní styl. Takový, který zastává opětovné využití zdrojů bez tvorby dalšího odpadu. Všechny zdroje by tedy měly být opětovně využity.

Bea Johanson byla první propagátorkou této filozofie a představila systém 5R, do češtiny přeložený jako 5Z.

1. ZAMÍTNOUT - tento krok je nejdůležitější. Je potřeba se zamyslet nad tím, co nakupujeme a zda dané věci opravdu potřebujeme. Dát sbohem jednorázovým obalům, nebrat si letáčky, které nechceme, nekupovat si každý den kávu v kelímku.

2. ZREDUKOVAT - redukovat můžeme jak věci, tak naši spotřebu. Důležité je se zamyslet nad tím, zda potřebujeme tolik věcí, kolik máme či je můžeme zredukovat. A následně kupovat jen to, co zvládneme spotřebovat.

3. ZUŽITKOVAT - ideální je vyhýbat se jednorázovým věcem a pořizovat spíš ty, které se dají znovu použít. Rozbité věci se snažit opravit a nutně hned nenahrazovat novými.

4. ZRECYKLOVAT - aneb recyklování již vytvořeného odpadu. Pokud se ale pokusíme držet předcházejících kroků, tím méně věcí budeme recyklovat.

5. ZKOMPOSTOVAT - kompostování je recyklace organického neboli bio odpadu. To jsou například zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, zbytky rostlin, listí a další. A skvělé je, že kompostovat se dá i ve městě.

Zpět do obchodu