Letní vitamíny; které vitamíny byste si měli hlídat v létě?

Většina z nás si na doplňování vitamínů a minerálů vzpomene hlavně na podzim a v zimě, kdy býváme častěji nemocní a obvykle míváme slabší imunitu. V každém ročním období bychom měli klást důraz na určitou skupinu makroživin a jinak tomu není ani v létě. Máme mnohem více pohybu a výdeje energie, více se potíme, častěji se umýváme a naše pokožka je vystavována silnému Slunci. Proto je důležité dodávat tělu dostatek zdravého paliva. Které vitamíny bychom si tedy měli hlídat v létě? 

 

Jaké vitamíny jsou v létě pro tělo nejdůležitější? 

 

Vitamín A

Vitamín A je jeden z nejlepších vitamínů pro letní měsíce. Je kriticky důležitý pro zdravý zrak a růst buněk, pomáhá udržovat zdravé kosti, měkké tkáně a zdravou pokožku. 

Vitamín A je obsažen v žluté, červené a listové zelenině, jako je špenát, mrkev, sladké brambory a červená paprika. Je také obsažen ve žlutém ovoci, jako je mango, papája a meruňky. Je rozpustný v tucích, je tedy dobré konzumovat ho spolu se zdravými tuky. 

Vitamíny skupiny B

Vitaminy skupiny B jsou důležité pro udržení dobrého zdraví a pohody. Jako stavební kameny zdravého těla mají přímý vliv na hladinu energie, funkci mozku a buněčný metabolismus. 

Vitamínů skupiny B je celkem osm a někdy jsou označovány jako B-komplex. Pro vegany a vegetariány je velice důležitý vitamín B12, který masožravci přijímají skrze prostředníky - hospodářská zvířata, která  jsou jím suplementována. Je to také jediný vitamín skupiny B, které si je naše tělo schopno uschovávat do zásoby.

Vitamíny skupiny B jsou obsaženy v luštěninách, listové zelenině, semínkách, kvasnicích nebo třeba celozrnných obilovinách.

Vitamín C

Neocenitelným pomocníkem na léto je vitamín C. Vitamín C je esenciální pro náš imunitní systém, hraje přímou roli v produkci kolagenu, zdravosti pokožky a funkčnosti neurotransmiterů. Obsahuje kyselinu askorbovou, která pomáhá při správné funkci potních žláz a je posilovačem histaminu, takže vám pomůže i s letními alergiemi.

Vitamín C najdeme v citrusech, jahodách, melounech, kiwi, borůvkách, petrželi, paprikách a dalším ovoci i zelenině.

Vitamín E

Vitamín E je pravděpodobně nejpodceňovanějším vitamínem této skupiny. Přitom je to právě vitamín E, který nám pomáhá chránit se před Sluncem a chrání naše vlasy, nehty a pleť před vnějšími vlivy. Navíc působí jako antioxidant a pomáhá játrům a zbytku těla odstraňovat volné radikály a toxiny. 

A kde ho nalezneme? Například ve slunečnicových semínkách, mandlích, špenátu, zelí, paprice, chřestu, nebo mandlovém oleji. Vitamín E je stejně jako vitamín A rozpustný v tucích, proto jej nezapomeňte konzumovat spolu se zdravými tuky.

 

Jak získat potřebné vitamíny?

Navzdory různým přesvědčením, vitamíny nejsou léky. Vitamíny jsou organické sloučeniny, které naše tělo využívá ve velmi malých množstvích pro různé metabolické procesy.  

Nejlepší způsob jejich získání je z přírody, z nezpracovaných potravin. Jídlo je totiž komplexním zdrojem vitamínů, minerálů a fytochemikálií, které všechny spolupracují a fungují ve skupině. 

Bohužel to v dnešní době zpracovaných, chemicky ošetřených potravin není snadný úkol a tak často saháme po doplňcích stravy. Ty mohou být skvělými pomocníky avšak je důležité si pamatovat několik zásadních pravidel. Doplňky stravy nám nedokáží plně nahradit čerstvou, nutričně vyváženou stravu. Když jsou vitamíny užívány jako doplňky, mohou se do těla dostat v množstvích, kterých by nikdy nebylo možné dosáhnout ani tím nejzdravějším stravováním, proto je důležité dodržovat doporučené dávkování. Pokud si nejste jistí, vždy si můžete nechat udělat krevní testy, případně se poradit s vaším lékařem.

 

Autor článku: Dominika Bartoňová

Zdroje: 

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/vitamin-and-minerals

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/multivitamin/

https://burtsrx.com/4-vitamins-for-summer-absolutely-need/
https://mujvit.cz/jake-vitaminy-a-mineraly-telo-nejvice-potrebuje-na-jare-a-v-lete/

Zpět do obchodu