Není svíčka jako svíčka

Je nějaký rozdíl mezi klasickou z parafínu a tou z kokosového nebo sojového oleje? Všechny jsou vyrobeny z vosku, ale najdeme mezi nimi spoustu rozdílů, ať už se jedná o délku hoření, udržitelnost produkce nebo získávání ingrediencí z ropy, rostlinných či živočišných surovin. V tomto článku si srovnáme různé druhy svíček.

Svíčka bez krutostiDSC_2175

Naprostá většina svíček je vyrobena z parafínu, tedy látky získané z ropy. Ačkoli je pravda, že je parafín veganský, sám o sobě nemá správné vlastnosti na výrobu svíček, hlavním problémem je to, že je poměrně měkký. Pro vylepšení jeho vlastností se používá kyselina stearová, která se běžně získává z jatečních produktů (zvířecího tuku) nebo z kokosového oleje. Jelikož je kyselina stearová z kokosového oleje dražší, většina výrobců využívá spíše kyselinu stearovou z jatečních produktů. Výrobce svíček není povinen u nich uvádět složení, proto svíčka, která to výslovně neuvede a je vyrobena z parafínu, nejspíše není veganská. [1]

Parafín, kokos, nebo sója?

Parafínové svíčky samozřejmě mohou být veganské, ale jak bylo uvedeno v předešlé části, většinou tomu tak není. Mimo jiné je také důležité upozornit, že pochází z ropného průmyslu, který rozhodně nepatří k šetrným k životnímu prostředí. Na trhu dnes ale naštěstí existuje spousta alternativ, ze kterých se dá vybírat.

Svíčky ze sójového vosku mohou být dobrou volbou, ten totiž vyniká dlouhou dobou hoření. Je však třeba brát zřetel na původ sóji. Ta může být pěstována šetrně k životnímu prostředí a je tak skvělou ekologickou volbou, ale bohužel tomu tak nemusí být vždy. Například pěstování této plodiny v Jižní Americe je jedním z hlavních důvodů odlesňování pralesů, musíme tudíž při výběru dbát na to, aby byla sója z udržitelné produkce.

Další variantou je svíčka vyrobená z kokosového vosku, který potěší stejně jako sójový vosk velmi dlouhou dobou hoření a také tím, že umí krásně uvolňovat vůně do prostoru. Tím se stává ideální pro milovníky vonných svíček. Navíc je ze všech zmíněných nejekologičtější. [2]

Jedinou nevýhodou udržitelných svíček z rostlinných vosků je vyšší cena, která je ale pochopitelná, protože parafín jako vedlejší produkt ropného průmyslu je velmi levná surovina. Svíčky z rostlinných vosků vás ale odmění mnohem delší dobou hoření a dobrým pocitem, že používáte udržitelné produkty. 

Už máte vybranou tu pravou pro vás nebo vaše blízké?

Zdroje:

[1] https://www.vegan.com/candles/

[2] https://www.osmology.co/blog/which-wax/

 

Zpět do obchodu