Oslabená imunita je recept na katastrofu. Chřipková epidemie, záněty dutin, rýmečka, nebo něco daleko horšího. I to vás může potkat, pokud se dostatečně nestaráte o svůj imunitní systém, nebo jej vědomě či nevědomě pravidelně oslabujete. Jak tedy získat železnou imunitu?
Co je to imunita?
Zjednodušeně se dá říct, že imunita je schopnost těla bránit se proti nežádoucím vlivům, kam patří některé viry, bakterie, houby a plísně. Imunitní systém tvoří buňky nejrůznějších tvarů. Jsou jako zvědové, které skenují všechny části těla, aby tam nic neproniklo. Vyskytují se v kůži, střevech, mozku, plicích a v krvi, aby mohly včas zasáhnout. Buněk imunitního systému je mnoho a mají své speciální role.
Za co všechno imunita odpovídá?
- Boj s nebezpečnými patogeny, bakteriemi, viry a zabraňování infekci
- Neutralizování škodlivých látek z vnějšího prostředí
- Rozpoznávání rakovinotvorných, virem infikovaných či jinak nebezpečných buněk v těle a jejich eliminace
Co oslabuje imunitní systém?
Existuje několik obecně známých faktorů, které negativně ovlivňují náš imunitní systém a jeho reakční dobu. Které jsou ty nejčastější?
1. Alkohol a kouření
Alkohol i cigarety mají na naše tělo obecně velice špatný vliv. Kromě rizika vzniku závažných chorob také snižují funkci imunitního systému.
2. Nedostatečný spánek a odpočinek
Ke správné funkčnosti musí mít nás organismus dostatek času na regeneraci. Dospělí potřebují denně zhruba 8 h kvalitního spánku ve vyvětrané, tmavé místnosti.
3. Nedostatek pohybu
Víme, že to omíláme pořád dokola, ale nedostatek pohybu, či dokonce nadváha negativně ovlivňují náš imunitní systém. Věděli jste, že tukové buňky produkují nejen hormony, ale taky zánětlivé cytosiny? Zkuste proto do svého denního programu zakomponovat alespoň 30 minut pohybu denně a již za několik týdnů poznáte rozdíl.
4. Špatná strava
Konzumace polotovarů a průmyslově zpracovaných potravin vám může zadělat na spoustu nepříjemností. Mimo jiné však ovlivňuje váš imunitní systém. Potraviny obsahující chemikálie, pesticidy a konzervanty vystavují tělo dlouhodobé zátěži. Konzumace cukru zase výrazně snižuje schopnost bílých krvinek reagovat na nepřátelské bakterie.
5. Dlouhodobý stres
Každý z nás pravděpodobně zná stres před pohovorem, nebo před zkouškou, nervozitu po hádce s rodiči nebo roztržkou s dobrými přáteli. To, co během těchto chvil zažíváte je krátkodobý stres. Ten vám neuškodí, naopak v některých situacích je naopak vítaný. Chronický stres je ale něco úplně jiného. Způsobuje dlouhodobou nadměrnou produkci hormonu kortizol, který snižuje hladiny látek, které podporují reakce imunitního systému.
Jak posílit imunitu?
Kromě toho, že budete dostatečně spát, pravidelně se hýbat, konzumovat čerstvé potraviny s minimálním obsahem cukru, nebudete kouřit, pít ani se stresovat, existuje také několik dalších věcí, které můžete udělat, abyste svůj imunitní systém posílili. Máme pro vás hned několik tipů, jak na železnou imunitu.
- Otužování
Pravidelné otužování nejen posílí váš imunitní systém ale také nakopne váš metabolismus. Nemusíte hned skákat v zimě do zamrzlého rybníka, stačí se otužovat postupně. Začít můžete třeba studenou sprchou. Studie ukázaly, že pozitivní účinky se projeví už po 30 sekundách. Otužovat se můžete s celou rodinou, prospěšné je totiž otužování i pro děti. - Saunování
Dalším, dostova žhavým tipem je saunování. Saunování prospívá tělu po fyzické i psychické stránce. Pravidelné saunování je spolehlivou cestou, jak si zajistit vysokou odolnost vůči onemocněním, celkové posílení metabolismu a oběhové soustavy, zlepšení funkce dýchací soustavy, ale také potřebný kvalitní spánek. Zapojit můžete do značné míry celou rodinu, dokonce i batolata. - Dýchání nosem
Pro imunitní systém specificky jsou důležité také prekurzory jistého plynu, který ovlivňuje naše zdraví na mnoha rovinách. Tímto plynem je oxid dusnatý. Má totiž prokázané antivirální a antibakteriální účinky. Oxid dusnatý se mimo jiné tvoří průchodem vzduchu nosními dutinami, proto bychom měli pravidelně dýchat nosem, ne ústy. - Esenciální doplňky stravy
V ideálním světě bychom byli schopni všechny vitamíny i minerály získat přiozeně ze stravy a z přírody. Bohužel kvalita potravin, životní styl a dokonce i geografické podmínky nám toto často znemožňují. Proto doporučujeme sáhnout i po doplňcích stravy. Které jsou nejdůležitější pro vaši imunitu?
Omega 3 - Krom toho, že jsou omega 3 mastné kyseliny protizánětlivé a mají pozitivní účinky pro zdraví mozku, očí, srdce, cév psychiky atd. je omega-3 vhodné užívat během zimních měsíců pro podporu imunity.
Vitamín D3 - Vitamín D, neboli tekuté Slunce je jedním z nejdůležitějších vitamínů při posilování imunity. Doporučujeme jej doplňovat od podzimu do jara.
Vitamín C - Vitamín C je důležitý pro ochranu buněk, podporuje vrozenou i získanou imunitu a zvyšuje odolnost organismu.
Zdroje:
Vitamin C and Immune Function – PubMed (nih.gov)
Nitric Oxide Donors as Antimicrobial Agents – ScienceDirect
https://codeoflife.cz/imunita/6-tipu-jak-posilit-imunitu
https://codeoflife.cz/imunita/jak-vypada-armada-naseho-imunitniho-systemu
https://superfoody.cz/blog/10-duvodu-proc-mate-oslabenou-imunitu/
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/10-zpusobu-jak-posilit-imunitni-system
https://www.purerituals.cz/blog/jak-posilit-imunitu/