ZERO-WASTE

Co je to ZERO-WASTE?
.
Není to jen trend. Je to životní styl. Takový, který zastává opětovné využití zdrojů bez tvorby dalšího odpadu. Všechny zdroje by tedy měly být opětovně využity.
.
Bea Johanson (@zerowastehome)
byla první propagátorkou této filozofie a představila systém 5R, do češtiny přeložený jako 5Z.

1. ZAMÍTNOUT - tento krok je nejdůležitější. Je potřeba se zamyslet nad tím, co nakupujeme a zda dané věci opravdu potřebujeme. Dát sbohem jednorázovým obalům, nebrat si letáčky, které nechceme, nekupovat si každý den kávu v kelímku.

2. ZREDUKOVAT - redukovat můžeme jak věci, tak naši spotřebu. Důležité je se zamyslet nad tím, zda potřebujeme tolik věcí, kolik máme či je můžeme zredukovat. A následně kupovat jen to, co zvládneme spotřebovat.

3. ZUŽITKOVAT - ideální je vyhýbat se jednorázovým věcem a pořizovat spíš ty, které se dají znovu použít. Rozbité věci se snažit opravit a nutně hned nenahrazovat novými.

4. ZRECYKLOVAT - aneb recyklování již vytvořeného odpadu. Pokud se ale pokusíme držet předcházejících kroků, tím méně věcí budeme recyklovat.

5. ZKOMPOSTOVAT - kompostování je recyklace organického neboli bio odpadu. To jsou například zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, zbytky rostlin, listí a další. A skvělé je, že kompostovat se dá i ve městě.